PACIFICAFFÉ beans & more

Egy régi álmunk vált valóra, amikor is 2024. október 28-án megnyitottuk Esztergom első Specialty kávézóját a Vörösmarty utca 11. szám alatt.

A hét minden napján 18 óráig várunk benneteket, kávézni, reggelizni, sütizni, nyáron fagyizni.

5-féle kávéból kérheted eszpresszód vagy tejes italod, akár zabbal vagy mandulával. Matcha és Chai latte, Batch brew, Cascara tea, valamint egyéb italkülönlegességek.

Polcunkról hazaviheted kedvenc kávéd 250g és 1000g kiszerelésben is.

Pacificaffé kávézó belső
Espresso ikon
ESPRESSO 750 forint

Verona, De Tommaso, Blasius, Decaf Swiss Water, Specialty Single Origin'

Cappuccino ikon
CAPPUCCINO 1190 forint

Espresso kávé selymes habréteggel koronázva

Flat White ikon
FLAT WHITE 1390 forint

Dupla espresso kávé selymes habréteggel koronázva

Matcha Latte ikon
MATCHA LATTE 1490 forint

Japán organikus zöld tea tejjel

Chai Latte ikon
CHAI LATTE 1490 forint

Fekete tea tejjel (fahéjjal, gyömbérrel, kardamommal, szegfűszeggel fűszerezve)

„A férjem 2010-ben látta a Zamat és zacc című ismeretterjesztő filmet, amelyben elhangzott, hogy a kávé a kőolaj után a második legtöbbet értékesített termék a világon. Ekkor pattant ki a fejéből a gondolat, hogy komolyabban kellene foglalkozni a kávéval, elkezdeni kávét pörkölni” – meséli Körmendy Gabriella. Egy kisebb – 10 kilogramm kapacitású – pörkölőgéppel kezdtek, és rengeteget kísérleteztek, tanultak. „Nagy áttörést jelentett, amikor kézbe vettük Scott Rao könyvét a kávépörkölésről. Olyannyira fontosnak találtuk azt a tudást, amit belőle merítettünk, hogy mindhárom könyvét megjelentettük magyar nyelven. Az elsőt, a Kávépörkölők kézikönyvét én fordítottam.”

A zöld kávészemek jutazsákokban érkeznek hozzájuk, és vagy egy az egyben lepörkölik őket, vagy előbb összekevernek több fajtát – úgynevezett preblendinget végeznek –, és utána kerülnek a kávészemek a pörkölőbe. „A kávé gyümölcs magja a zöld kávé, ami nagyon kemény és tömör szerkezetű. A hőkezelés hatására megnő a térfogata, valamint kémiai változásokon megy keresztül. Karamellizálódik a cukor, a savak átalakulnak aromákká” – meséli a folyamatról Gabriella.

Most egy ultramodern, számítógép-vezérelt, 45 kilogramm kapacitású holland géppel dolgoznak, de megtartották a régit is. Az utóbbin pörkölik általában a specialty arabica szemeket, az új gépen pedig a robustát. Minden kávéfajtának van pörkölési profilja, annak megfelelően kell vele bánni a pörkölőben: egy dél-amerikai kávénak például általában egészen más a profilja, mint egy afrikainak. A gépen számos dolgot állítanak ahhoz, hogy a pörkölés világos vagy sötét legyen. A saját márkás csomagolásban értékesített kávé mögött sok kísérletezés és kóstolás áll. 2011-ben három robusta keverékkel indultak, akkoriban még nem voltak annyira nyitottak a hazai fogyasztók az arabicára – meséli a tulajdonos. Az újhullámos – az adott kávétermő terület sajátosságait hűen tükröző, magas minőségű – kávék és kávézók megjelenésével lett jóval keresettebb az arabica kávé és a világos pörkölés.

A Pacificafféban ugyanakkor most is találni olyan keveréket, amely 50 százalékban robusta kávészemeket tartalmaz, és van olyan vásárló, aki kifejezetten emiatt tér be hozzájuk. A robusta a közelmúltig klasszisokkal olcsóbb volt, mint az arabica, de ahogyan a kávé ára világszerte megemelkedett, úgy zárkózott fel a robusta is az arabicához. Ráadásul bizonyos kávétermelő területeken elkezdték úgy nemesíteni, olyan gondossággal termeszteni, hogy kifejezetten értékes, különleges babokat teremjen.

Gabriella és Sándor kávétermő területeken még nem jártak, viszont rendszeres látogatók a nemzetközi kávékiállításokon, amelyeken számos kereskedőt megismertek. „Dealereken keresztül vesszük a kávét, ők vizsgálják be, minőségi garanciát vállalnak. Ugyanúgy, ahogy a bornál, minden szüret más és más, rendszeresek a kóstoltatások, úgynevezett cuppingok, és ezek alapján választhatjuk ki, hogy melyik kávéból szeretnénk rendelni.” A saját kávékeverékeikkel a londoni Great Taste Awards versenyről 2021 óta minden évben elhoztak egy elismerést, sőt a tavalyi évben kettőt is. De nem csak saját kávéik készülnek a pörkölőben, ügyfeleik számára is készítenek általuk meghatározott keverékeket, az adott cég márkájával és csomagolásával – vagyis más kávézókban és szállodákban is találkozhatunk a kávéikkal anélkül, hogy tudnánk, hogy azok az évente száz tonna kávét pörkölő Pacificaffénál készültek.

Véletlenül nyitottak kávézót

2024-ben pedig elérkezettnek látták az időt Esztergom első specialty kávézójának megnyitására, ahová egyenesen az üzemből érkeznek a legfrissebb tételek. „Először virágboltot szerettem volna, aztán egy olyan kávézót, amely egyben virágbolt is, végül egyik reggel úgy ébredtem fel, hogy a virágot mégis elengedem. Ezért szoktunk azzal viccelődni, hogy véletlenül nyitottunk kávézót” – mondja nevetve Gabriella. Hogy miért vártak ennyi ideig ezzel, arra az egyszerű, ésszerű válasz az, hogy korábban nem tudták elképzelni, hogy a kisvárosban specialty kávézóra lehet szükség. Most viszont már úgy látják, hogy akár előbb is megnyithattak volna.

„Jó érzés látni, hogy akik eddig bolti kávét vettek, de kipróbálták a mi kávéinkat, visszajáró vendégek lettek. Szívesen segítek az otthonra vásárolt kávé kiválasztásában, arra vonatkozóan is adok tippeket, hogyan főzzék le az adott keveréket.” A tulajdonos szerint azért is jobb szemes kávét választani az őrölttel szemben, mert aszerint kell majd ledarálni, hogy hogyan, miben főzzük majd le (a kotyogóshoz például nagyobb szemcséjű kell, a karos kávéfőzőhöz apróbb). „Érdemes bejönni, megkóstolni a profi géppel készült verziót, hogy tudjuk, mi a maximum, amit az adott keverékből ki lehet hozni.”